Okey Nasıl Oynanır ?

okey, okey royal indir, okey royal,paralı okey

Okey Taşlarının Dizilimi

Okey 106 tane okey taşı,1 tane zar ve 4 tane de ıstaka ile oynanır.Oyuncular ilk olarak bu 106 taşı masa üzerinde karıştırırlar ve 5’erli olarak dizmeye başlarlar.105 adet taş 5’li şekilde dizilir ve yanyana taşların dağıtımını yapacak kişinin ıstakasının önüne konulur. Tek kalan 106. taş ise, okeyi belirleme işleminden sonra okeyimizle yer değiştirecektir.

Dağıtıcın ve Okeyin Belirlenmesi

Öncelikle masada dağıtım yapacak kişi belirlenir.Bu çeşitli yöntemlerle gerçekleşebilir.Fakat her bir oyuncunun zarları ortaya atarak en düşük zarı atan oyuncunun dağıtıcı sayılması en yaygın yöntemdir.Dağıtıcı belirlendikten sonra iki defa zar atışı yapar. Dağıtıma nereden başlanılacağını belirlemek amacı ile yapılan zar atışlarından ilki hangi 5’erli perden başlanacağını tayin eder. İkinci zar ise, 5’erli perlerden hangisinin o el ki okey taşı olacağını bildirir.Seçilen okey taşı açık olarak zarlarla belirlenen perin en üstüne konulur ve taş dağıtımı başlatılır.Okey açıkta olan taşın bir üst rakamı ve aynı rengidir.Misal vermek gerekirse açık taşı kırmızı 4 varsayalım,o el boyuncu okey taşı kırmızı 5 olacaktır.

Taşlarının Dağıtımı

Okey taşımızı belirledikten sonra,dağıtıcı sağındaki oyuncudan başlayarak sıra ile taş dağıtımına başlar.Taşlar 1 seri yani 5’li olarak dağıtılmaya başlanır.4 seri atlanır ve sıradaki seri ikinci oyuncuya verilir.Aynı düzen oyunculara 10 taş dağıtılana kadar süre. Son dağıtımda ise dağıtıcı hemen sağındaki oyuncuya 5 taş, diğer oyunculara da 4 taş dağıtır.Son olarak ortaya oyuncuların sırayla çekmesi için bir kaç seri taş konur.

Okey Oyununa Giriş

Oyuncular dağıtılan taşları aynı renkte 5-6-7 gibi perler yada farklı renkte 9-9-9 gibi aynı sayılardan oluşan perler oluşturacak şekilde dizmelidir.Bu şekilde dizilen en az 3 taş 1 per demektir.Artan yani aynı renkte 5-6-7 olarak düşündüğümüz perde ilk ve son rakam 1 taşıdır.Yani 1-2-3 ve 12-13-1 per oluşturabilirken 13-1-2 gibi bir per oluşturulamaz.

Oyuna ilk olarak dağıtıcının sağındaki oyuncu başlar.Bu oyuncu per dizlimini yaptıktan sonra elindeki düzene göre anlamsız yada gereksiz görüğü taşı sağındaki oyuncunun ıstakası ile kendi ıstakası arasına bırakır.3. oyuncu ya 2.ci oyuncunun attığı taşı kendi düzenine uygunsa alır, yada ortadaki seriden taş çeker.Düzen hep bu şekilde ilerler.

Okeyde El Bitmesi

Hangi oyuncu elinde tek taş haricindeki tüm taşları per yaparsa o tek taşı ortaya atarak oyunu kazanabilir.Yani elindeki tüm taşları per yapan ilk oyuncu, o elin galibi sayılır.Oyunun başında kaç el oynanacağı belirlenir.Belirlenen oyun sayısı bittiğinde puanlamaya göre kazanan belirlenir.Puanlamada ise her el biten oyuncu,diğer oyuncuların puanlarını azaltır.Puanı ilk 0 olan oyuncu oyunu kaybeden olur.Aynı anda puanı en yüksek olan oyuncu da oyunu kazanır.

Okey Puanlama Sistemi

Normal Bitme: Bir oyuncu normal bir taşı yere atarak oyunu bitirirse diğer oyunculardan 2’şer puan düşer. Çifte Bitme: Oyunculardan birinin elindeki tüm taşları çift halinde tamamlaması ve 7 çifte ulaşması ile gerçekleşen olaydır. Ceza puanı: 4 dür. Okeyle Bitme: Bir oyuncu okeyi yere atarak oyunu bitirirse diğer oyunculardan 4’er puan düşer. Çifte Bitme: Oyuncu elindeki taşlara göre çifte gidebilir.Okey’de çifte gitmek aynı renk ve aynı rakamlı taşların aynı ıstakada bulunması demektir.Toplamda 14 taş olduğuna göre 7 tane çift taş okeyde çifte bitmeyi sağlar.Bir oyuncu çifte biterse her oyuncudan 4 puan düşer.Çifte giden bir oyuncu oyunu bitirme esnasında yere okey atarsa diğer oyunculardan 8 puan düşer.Çifte ve okeyle biten oyuncu oyun içinde çok büyük avantaj sağlar. Gösterge Cezası: Taş dağıtımından sonra herhangi bir oyuncuda yerde açıkta olan taşın eşi olursa bu taş gösterge taşı sayılır.Göstergesi olan oyuncu oyuna müdahale ederek Gösterge diyerek o taşı göstermelidir.Bu sayede diğer oyunculardan 1 puan düşülür.

Okey Nasıl Kullanılır

Okey oyununda okey ismini verdiğimiz taş her taşın yerine geçebilmektedir.Örneğin aynı renkte 3-4-5 ve 7 taşlarını elinizde bulundurduğunuzu düşünelim.3-4-5 bir per sayılır.Fakat 3-4-5-6-7 perini oluşturabilmeniz için aynı renkte bir adet 6’ya yada 1 adet okey’e ihtiyaç duyarsınız.Aynı şekilde elinizde sarı-mavi-yeşil 4 bulundurduğunuzu düşünürsek kırmızı 4 ‘ünüz yoksa yerine Okey olan taşı koyabilirsiniz.
Tavla Testi,Tavla sorusu,tavla quiz,backgammon quiz,backgammon question